Komunikat Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Pacanowie z dnia 11 marca 2020 roku

2020-03-11 12:58:34 Ogłoszenia

w sprawie zasad postępowania na wypadek wystąpienia zarażenia koronawirusem

KOMUNIKAT  GMINNEGO  ZESPOŁU  ZARZĄDZANIA  KRYZYSOWEGO  W  PACANOWIE  Z  DNIA  11 MARCA 2020 ROKU

w sprawie zasad postępowania na wypadek wystąpienia zarażenia koronawirusem 

1)                 PREZES  RADY  MINISTRÓW  MATEUSZ  MORAWIECKI podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, szkół, przedszkoli, żłobków i szkół wyższych oraz instytucji kultury, kin i teatrów od poniedziałku (16.03.2020r. – 25.03.2020r.)                W czwartek i piątek szkoły i przedszkola zapewnią opiekę uczniom, których rodzice nie mają możliwości pozostać z dziećmi w domu. Gmina w tych dniach zapewnia dowóz dzieci.

2)                 KOBIETY  W  CIĄŻY proszone są o nie zgłaszanie się na oddział położniczo-ginekologiczny w Busku-Zdroju, ponieważ decyzją Wojewody Świętokrzyskiego jest on przeznaczony tylko dla kobiet rodzących zarażonych koronawirusem. Pozostałe oddziały położniczo-ginekologiczne w naszym rejonie są dostępne dla kobiet ( tj.: Staszów, Dąbrowa Tarnowska, Kielce i inne).

3)                 MIESZKAŃCY NASZEJ GMINY, KTÓRZY WRÓCILI Z KRAJÓW OBJETYCH ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM ZOBOWIĄZANE SĄ DO PODANIA NUMERU KONTAKTOWEGO DO POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W BUSKU-ZDROJU – OBOWIĄZKOWO !!!

SANEPID BUSKO-ZDRÓJ- 41 378-35-73  lub  606-370-108

4)                 KOMUNIKAT OŚRODKA ZDROWIA W PACANOWIE:

-  pacjenci, którzy chcą uzyskać receptę na lekarstwa, a są bez objawów chorobowych proszeni są o nie przychodzenie do przychodni. Należy zadzwonić do przychodni podając swoje dane osobowe, a numer recepty wieczorem, najdalej w następnym dniu otrzymają telefonicznie, bez konieczności wychodzenia z domu i narażania się na infekcje.

- z lekkimi przeziębieniami nie zgłaszać się do przychodni.

- z podejrzeniem zarażenia koronowirusem lub po kontakcie z osobami już zarażonymi należy telefonicznie zgłosić się do SANEPID-u (41 378-35-73), oddziału zakaźnego w Busku-Zdroju  (41 378-24-01 wew. 237 ) lub dzwoniąc na numer pogotowia ratunkowego – pacjenci zostaną poinstruowani o dalszej procedurze.

5)                 Ponadto mieszkańcy, którzy mają wiedzę o fakcie powrotu z krajów objętych zakażeniem koronawirusem osób z ich otoczenia ( sąsiadów, rodziny i itp. ) proszeni są o zgłaszanie informacji do SANEPID-u lub Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta i Gminy Pacanów. Dane osób podejrzewanych o możliwość przenoszenia koronawirusa w zakresie adresu i numeru telefonu nie podlegają ustawie RODO. W przypadku, gdy osoby te nie udostępnią swoich danych służbom sanitarnym dane te zabezpieczy POLICJA.

6)                 Mieszkańcy proszeni są o przestrzeganie zasad higieny- poprzez częste mycie rąk i odkażanie środkami do dezynfekcji. Do dezynfekcji zewnętrznej dopuszczono również środki bakteriobójcze i wirusobójcze stosowane w gospodarstwach rolniczych przy występowaniu ASF ( np.: VIRKON S ). Można stosować preparaty na bazie alkoholu w stężeniu powyżej 70 %.

WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW PROSIMY O WZMOŻONĄ CZUJNOŚĆ, ALE BEZ WPROWADZANIA PANIKI.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara do 5 tys. zł.

Burmistrz Miasta i Gminy

Wiesław Skop

Zobacz również: